Nick Craig kæntrede i en sejlads torsdag, hvor han lå nummer to. Nu ligner en kiwi vinder af VM. Foto: Peppe Hartmann

Man skulle være 18 år
Redaktøren
11-07-2008 09:31

Tidligere Laser-sejler Matthew Steven vandt sidste sejlads torsdag under OK-VM. Og han er bare 18 år. Han har kun sejlet to OK-stævner før VM, siger det noget om standarden i OK-klassen??

AF Troels Lykke

Matthew Steven er 18 år. Han sidder og surfer på sailwords hjemmeside foran mig i presselokalet. Har lige talt med ham her fredag morgen i Warnemünde.

Vi sejler igen to sejladser i dag og to i morgen. Snakken her ved VM handler blandt andet om Matthew Steven, der lige nu er på en 7. plads.

Han har sejlet to stævner i OK-jollen før kiwien fra Wellington, før han sejlede VM, før da var det i Laser-jolle.

"Jeg hænger nok hårdere end de andre, jeg vejer kun 85 kilo. I Laser-jollen skal man hænge en del," siger den beskedne sejler, der vandt anden sejlads i går.

Man skulle være 18 år og tidligere Laser-sejler. Kiwierne har i øvrigt fået deres både gratis sendt til Tyskland, nede fra den grønne ø med 90 mio. får.

"Jeg har ikke set min båd i to enhalv måned," siger Matthew Steven.

Der er lovet op til 10 m/sek.... øv, hvornår får vi et VM, hvor man ikke skal hænge.

Ingen kommentarer







Felter med * skal udfyldes
08-02-2012 17:25
Rindom: Jollen kæntrer og jeg bliver skyllet ud
Lasersejlerne Anne-Marie Rindom og ...

Minbaad.dk, Tuxensvej 17, 2700  Brønshøj, tlf. +45 21 66 57 37, troels@minbaad.dk, www.ezl-data.dk
Om minbaad.dk - Kontakt - RSS - Annoncering