minbaad.dk

Kapsejladslicens: Ekstra skat på kapsejlere?

Af Anker-Møller

Ernesto Bertarelli er tidligere ejer af biotech-virksomheden Serono, vil han støtte ungdomsarbejdet til sejlere?

Sejlsportens overklasse i Valencia
Redaktøren
09-02-2010 10:16

Det klinger hult hernede i America's Cup-byen, hvor der på en invitation stod at penge fra salg af mad gik til Haiti. Lige der fik jeg kvalme, for Haiti og America's Cup bliver ikke mere forskellig.

AF Troels Lykke

Vi skal lige klare den dårlige samvittighed og se sociale ansvarlige ud.

Det er sådan jeg tolker budskabet, hvor milliardærene fra Alinghi Ernesto Bertarelli og BMW Oracles Larry Ellison kæmper i Valencia i disse dage.

For på den festlige invitation, hvor jeg også var inviteret med, som journalist, stod der at salg af noget mad gik til ofrene i Haiti, sådan set fint nok.

Men også hyklerisk, når man tænker på, at hver modstander antageligt bruger op mod en milliard kroner hver. Det kunne der fodres mange munde med og bygges nye huse til jordskælvsofrene.

Da jeg senere var ude på pressebåden fik vi gratis kaffe og kage og masser af mad. Og da tænkte jeg igen på Haiti, som jeg selv har støttet med 100 kroner. Jamen, jeg er da også en hykler.

Stig Westergaard har i flere omgange fortalt mig, at de mega rige ejere i America's Cup skulle tage at støtte mere ungdomsarbejde, det ville klæde dem og sejlsporten.

Det ville nok være et mere realistisk bud på en støtte frem for Haiti, for det er for hyklerisk for mig.

America's Cup er overklassens største slag, sådan er det bare og det har jeg også fattet, mens jeg sidder på 8. sal på et fedt hotel og skriver med udsigt over Valencias lave skyline.

Ingen kommentarer







Felter med * skal udfyldes

Minbaad.dk, Tuxensvej 17, 2700  Brønshøj, tlf. +45 21 66 57 37, troels@minbaad.dk, TYPO3 CMS & WEBDESIGN
Om minbaad.dk - Kontakt - RSS - Annoncering