minbaad.dk
fredag 23. juni

Jonas Warrer og Martin Kirketerp vandt for deres dramatiske OL-guld i 49er i 2008. Foto: Troels Lykke

Se tidligere prisvindere af Årets Sejlsportspræstation

Flere sejlere har fået prisen mere end en gang. 24. februar i Bella Center offentliggøres prisen. Se også medier og journalister, der afgør prisen med DS, Team Danmark og Bella Center.

Kapsejlads | 06-02-2012 09:12 | Af  Troels Lykke

Prisen udgøres af et diplom for "Årets Sejlsportspræstation" samt et beløb på kr. 20.000 skænket af Bella Center A/S, der skal anvendes til sejlsportsformål.

Prisen i 2011 overrækkes i forbindelse med åbningen af Både i Bella 2012 fredag den 24. februar.

Tidligere prisvindere

2010
Christian Kamp for den vigtige rolle, som du i årets løb spillede på Team Origin på holdets vej mod den samlede sejr i VM-serien i matchrace.

2009
Jonas Høgh-Christensen for sit andet VM-guld i Finnjolle vundet på hjemmebane i Vallensbæk.

2008
Jonas Warrer og Martin Kirketerp for deres dramatiske OL-guld i 49er ved de Olympiske Lege i Beijing.

2007
Det danske Ungdomslandshold bestående af Henrik Søgaard, Søren Kristensen, Emil Landry, Jacob Dannefer, Sarah Gunni, Katrine Ditmar, Rie Luxhøi, Thorbjørn Schierup, Søren Buhl og Line Wittrup for at have sejlet Danmark ind på en meget flot samlet 2. plads i nationskonkurrencen Ungdoms-VM.

2006
Jonas Høgh-Christensen for at vinde verdensmesterskabet i Finnjolle.

2005
Jørgen Schønherr, Anders Kæmpe og Axel Waltersdorph for samme år både at blive verdensmestre og vinde Gold Cup i Drage.

2004
Signe Livbjerg for hendes imponerende og meget overraskende bronzemedalje i Europajollen ved de Olympiske Lege i Athen.

2003
Jesper Radich, Anders Kristensen, Chresten Plinius, Peter Poulsen & Rasmus Winston Rasmussen for deres flotte præstation med at vinde den verdensomspændende Swedish Match Serie i 2003.

2002
Niclas Holm & Martin Leifelt, Kongelig Dansk Yachtklub for deres gennembrud til den internationale elite i en af de hårdeste olympiske klasser, Starbåden.
 
2001
Michael Hestbæk, Rasmus Terp, Vallensbæk Sejlklub/Farum Sejlklub for deres europamesterskab i 49’er klassen allerede i den første sæson for makkerparret.
 
2000
Jesper Bank, Thomas Jacobsen, Henrik Blakskjær, Fredericia Sejlklub & Kaløvig Bådelaug for deres fantastiske præstation og guldmedaljerne ved OL i Sydney 2000.
 
1999
Stig Westergaard, Bjørn Westergaard, Jens Bojsen-Møller, Skovshoved Sejlklub – for deres suveræne verdensmesterskab i Soling.
 
1998
Søren Johnsen, Skive og medlem af Kaløvig Bådelaug – for VM-guld i Europa-jolle 1998. I øvrigt det første VM-guld en mand nogensinde har vundet i denne klasse.
 
1997
Susanne & Michaela Ward, Kongelig Dansk Yachtklub - for 1.-pladsen på ISAF’s verdensrangliste 1997 samt EM-sølv og topplaceringer ved en række internationale OL-klasse stævner.
 
1996
Kristine Roug, Yachtklubben Furesøen/Kongelig Dansk Yachtklub - efter OL-guld i Savannah i Europa-jolle. I øvrigt det første OL-guld til en kvinde i sejlsport, samt dansk idræts første OL-guld siden 1948
 
1995
Thomas Sehested Larsen, Rønbjerg Surfklub - efter suverænt at have vundet Junior-VM i Funboard for 2. år i træk.
 
1994
Kristine Roug, Yachtklubben Furesøen/Kongelig Dansk Yachtklub - efter at have vundet VM i den olympiske Europa-jolle samt ISAF's VM i 1-personerjoller/Laser Radial samme år - indenfor en periode på kun 3 uger
 
1993
Dorte O. Jensen, Nyborg Seilforening - efter specielt VM-guld i Europa-jolle samt endnu en meget overbevisende sæson ved de største internationale stævner.
 
1992
Jesper Bank, Steen Secher og Jesper Seier, Fredericia Sejlklub - efter OL-Guld i Soling i Barcelona, Spanien, som kronen på værket efter en intens 4-årig målrettet satsning mod OL
 
1991
Dorte O. Jensen, Nyborg Sejlforening - efter guld i blandt andet ISAF's Dame-VM samt For-OL
 
1990
Jørgen Schønherr & Anders Kæmpe, Køge sejlklub - efter blandt andet VM-, EM- og NOM-guld samt samlet Europa Cup i året 1990
 
1989
Jesper Bank, Fredericia Sejlklub - som rorsmand vandt han blandt andet VM-guld samme år i Soling, H-båd og Drage
 
1988
Jørgen Bojsen-Møller & Christian Grønborg, Hellerup Sejlklub/Vallensbæk sejlklub - for OL-Guld i Flying Dutchman i Pusan, Korea
 
1987
Jørgen Bojsen-Møller & Christian Grønborg, Hellerup Sejlklub/Vallensbæk Sejlklub - efter blandt andet VM-guld samt guld i For-OL i Flying Dutchman. Kilde: sejlsport.dk
 

Priskomitéens deltagere:

 ·     Allan Nielsen (Politiken)

·      Søren Nielsen eller Anders Aakrog (Ritzaus Bureau)

·      Mads Korsager (Berlingske Tidende)

·      Peter Ernstved (Jyllands-Posten)

·      Rikke Darfelt (DR)

·      Thomas Sundberg (TV2)

·      Morten Brandt (Bådnyt)

·      Søren Øverup (Bådmagasinet)

·      Troels Lykke (minbaad.dk)

·      Charlotte Falkentoft (Team Danmark)

·      Bo Rasmussen (Bella Center A/S)

·      Dan Ibsen (generalsekretær, Dansk Sejlunion)

·      Thomas Jacobsen (sportschef, Dansk Sejlunion)

Bookmark and Share




FLERE NYHEDER


SEJLKLUBBER OG KLASSER

Få nyheder og deltag i konkurrencer


Besøg os på facebook




MORTEN LORENZEN TAGER ORDET