minbaad.dk
onsdag 13. december

Trine Palludan, tv., og gasterne Helle Jespersen, Lea Richter Vogelius, Josefine Boel Rasmussen og Joan Vestergaard Hansen sejlede fantastisk - indtil finalen.

Antiklimaks: Palludan taber stort i matchrace-finale i Busan

Efter 15 sejre i træk gik det galt for KDYeren Trine Palludan og den ellers meget rutinerede besætning, der tabte 0-3 til britiske Lucy Macgregor i Sydkorea. Danskerne vandt dog 7.500 dollars.

Kapsejlads | 18-11-2017 10:20 | Af  Troels Lykke

Hvad hjælper det at vinde 15 sejladser i træk, hvis du taber finalen stort 0-3. Sådan må Trine Palludan og gasterne Lea Richter Vogelius, Josefine Boel Rasmussen, Helle Jespersen og Joan Vestergaard Hansen uværligt tænke.

Faktisk er det samme sket i år før for Palludan-holdet, der er de bedste ved de indledende sejladser, men når det gælder er filmen knækket.

Men det var da også den regerende verdensmester i matchrace for kvinder, Lucy Macgregor, som de tabte til i Busan i Sydkorea.

- Målet var at knække den danske sejrsstime og derfra fortsætte at vinde. Det var målet, siger det britiske matchrace-es i en pressemeddelelse.

Se finalen her og få Trine Palludans forklaring på nederlaget.

Danskerne var på hælene i finalen, som det ses her.

Danskerne ses til venstre.

2017 Busan Cup Women's International Match Race 

Slut Resultat

Lucy Macgregor, GBR defeats Trine Palludan, DEN 3-0

Petit-Finale Resultat

Anna Östling, SWE defeats Pauline Courtois, FRA 2-0

Semi-Final Results

Trine Palludan, DEN defeats Anna Östling, SWE 2-0

Lucy Macgregor, GBR defeats Pauline Courtois, FRA 2-1

Final Standings (Team – Skipper & Crew – Nationality; Prize Money; WIM Series Points):

1- Team Mac - 

Lucy Macgregor, Bethan Carden, Rosie Watkins, Imogen Stanley, Charlotte Lawrence – GBR; 10000 USD i præmiepenge; 25

2- Team Kattnakken - 

Trine Palludan, Lea Richter Vogelius, Josefine Boel Rasmussen, Helle Jespersen, Joan Vestergaard Hansen – DEN; 7500 USD i præmiepenge; 22

3- Team Anna - 

Anna Östling, Karin Knigge, Linnéa Wennergren, Marie Berg, Annie Wennergren – SWE; 6000; 20

4- Match in Pink by Normandy Elite Team - 

Pauline Courtois, Maelenn Lemaître, Sophie Faguet, Louise Acker, Sophonie Affagard – FRA; 5000; 18

5- New Sweden Match Racing Team - 

Caroline Sylvan, Louise Kruuse af Verchou, Klara Ekdahl, Johanna Thiringer, Malin Holmberg - SWE; 4500; 16

6- Dutch Match Racing Team – 

Renée Groeneveld, Afrodite Zegers, Lobke Berkhout, Sanne Akkerman, Mijke Lievens - NED; 4000; 14

7- L2 Match Racing Team – 

Marinella Laaksonen, Marianna Kontulainen, Daniela Rönnberg, Camilla Cedercreutz, Eva-Lotta Hokkonen - FIN; 3500; 12

8- Team Parker – 

Sarah Parker, Charlotte Porter, Jess Russell, Milly Bennett, Juliet Costanzo - AUS; 3000; 10

9- Team Costanzo – 

Clare Costanzo, Jessica Angus, Ruby Scholten, Lauren Crossman, Hannah Lanz - AUS; 2500; 8

10- Swiss Women Match Racing Team – 

Alexa Bezel, Fiona Testuz, Manon Kivell, Bérénice Charrez, Louise Thilo – SUI; 2000; 7

11- Peregrine Racing – 

Linnéa Floser, Hanna Ericksson, Charlotte Eklund, Beata Törneman, Ann Johnson – SWE; 1000; 6

12- Team Ladies – 

Eunjin Kim, Seunghyun Park, Yeonsoo Jo, Seongmin Kim, Jiseon Moon – KOR; 1000; 5

2017 WIM Series Standings after three events (Skipper, team, nationality, WIM Series points):

1. Renée Groeneveld, Dutch Match Racing Team, NED, 61

2. Trine Palludan, Team Kattnakken, DEN, 60

3. Anna Östling, Team Anna, SWE, 58

4. Pauline Courtois, Match in Pink by Normandy Elite Team, FRA, 52

5. Lucy Macgregor, Team Mac, GBR, 50

6. Caroline Sylvan, New Sweden Match Racing Team, SWE, 42

7. Marinella Laaksonen, L2 Match Racing Team, FIN, 38

8. Alexa Bezel, Swiss Women Match Racing Team, SUI, 21

9. Johanna Bergqvist, Team Bergqvist Match Racing, SWE, 20

10. Mikaela Fors, Pen & Hammer Sailing Team, FIN, 14

11. Linnéa Floser, Peregrine Racing, SWE, 14

12. Antonia Degerlund, Team Sköna Vibbisar, FIN, 11

13. Sarah Parker, Team Parker, AUS, 10

14. Clare Costanzo, Team Costanzo, AUS, 8

15. Octavia Owen, Athena Racing, GBR, 7

16. Margot Riou, APCC Women's Sailing Team , FRA, 7

17. Martina Karlemo, Team Karlemo, FIN, 6

18. Eunjin Kim, Team Ladies, KOR, 5

19. Sanna Häger, Stockholm Match Racing Team, SWE, 4

20. Ekaterina Kochkina, Team SailWay, RUS, 3

Bookmark and Share




FLERE NYHEDER


SEJLKLUBBER OG KLASSER

BLOG

Af Troels Lykke

Få nyheder og deltag i konkurrencer


Besøg os på facebook




MORTEN LORENZEN TAGER ORDET