Så slemt ser det ud i Præstø for tiden. "Man kan da med rette sige, at Bifrost er kommet til landet," siger Michael Jespersen fra Præstø. Foto: psk.dk

Så slemt ser det ud i Præstø for tiden. "Man kan da med rette sige, at Bifrost er kommet til landet," siger Mikael Jespersen fra Præstø. Foto: psk.dk

Is og storm gik amok i Præstø - se nye billeder
Havne
12-01-2010 14:44

En storm har forleden forvoldt stor skade på bådebroer og fortøjningspæle. Se nyt link til flere billeder.

af Troels Lykke

Det er især gået ud over Den Lange Bro og Bro 4, som man kan se på billederne, det fortælles der på Præstø Sejlklub og Præstø Søsportscenters hjemmeside. 

Når stormen lægger sig, kan skaderne nærmere besigtiges, men først når isen er forsvundet kan et større genopbygningsarbejde påbegyndes.

Der ligger mange arbejdstimer forude med genopbygning af broer og reetablering af de forsvundne fortøjningspæle. Se nye billeder her

Det er en dyr vinter for havnen i Præstø. Andre må gerne give tips om forholdene ude i klubberne. Send en mail til troels@minbaad.dk Foto: psk.dk

Bookmark and Share
Kommentarer
kim Specht, Ringkøbing 12-01-10 17:08
Er havnen en godkendt A-havn?
Så burde det ikke se sådan ud.
Har selv båd liggende i A-havn, trygt og godt, på tros af is.
Det er jo svært (umuligt), at fjerne en båd når det først ser ud som her!

Sejlerhilsn Kim.
henrik Hansen, Ishøj 12-01-10 17:16
Nej, hvor er det kedeligt syn og ærgeligt... for den flotte og hyggelige havn.
Christian Knudsen, Præstø 13-01-10 08:13
Svar til Kim. Præstø havn er opdelt i flere kategorier. Kun den gamle inderhavn er katagori A havn, og her ligger de fleste, der bliver i vandet om vinteren. Så er der de få, der tager en chance, og der er der et forsikringsproblem.
Vi er meget kede af det i Præstø, og selv om vi har bobleanlæg ved pæle og broer, så nytter det ikke meget, når moder natur kaster al is fra Østersøen ind i Præstø Fjord på en gang. Pælene knækker virkelig som tændstikker. Der ligger mange timer og penge i det projekt.
Kim Specht, Ringkøbing 13-01-10 16:50
Jeg føler med jer i havnen!

Det er også kun "Gammelhavn" i Ringkøbing der er godkendt. Der ligger, også her, flere både i Marinaen, som kan få problemer, når fjorden bryder op. Det der med bobleanlæg, er godtnok ikke nået over til os endnu, da det desværre er en kommunalhavn! = DÅRLIG vedligeholdelse, opsyn og rep. af skader!

Kim
Troels Lykke, London 14-01-10 09:40
Nyt fra psk.dk

Søsportscenteret reetablerer de kollapsede broer

Søsportscenteret har på et hasteindkaldt møde den 12. januar besluttet at etablerer to nye broer til erstatning for de kollapsede med mindst det samme antal bådpladser som på de kollapsede broer.

De nye broer anlægges som flydebroer af beton med Y-bomme. Det forventes, at etableringsomkostningerne ikke overstiger 3,2 mio. kr., og finansieringen søges klaret ved at Søsportscenteret frigør mest muligt af sin likvide kapital.

Dog uden at kompromitterer havnens drift i henseende til sikkerhed, serviceniveau og økonomi. Det manglende beløb søges tilvejebragt ved at Vordingborg Kommune og Præstø Sejlklub indskyder 72 pct. hhv. 28 pct. i projektet.

De nye broer forventes at kunne tages i brug 1. maj 2010.Samtidig foreslår Søsportscenteret, at Vordingborg Kommune laver en stenkastning i når og hvis den kollapsede badebro erstattes med en ny.
kim Specht, Ringkøbing 16-01-10 19:42
Det er dejlig at se en havn tage så hurtige beslutninger! Det kunne de små kommunale havne lære meget af.

Kim







Felter med * skal udfyldes

Minbaad.dk, Tuxensvej 17, 2700  Brønshøj, tlf. +45 21 66 57 37, troels@minbaad.dk, TYPO3 CMS & WEBDESIGN
Om minbaad.dk - Kontakt - RSS - Annoncering