minbaad.dk
tirsdag 22. maj

Danmark mangler at udtage Starbåden, men Michael Hestbæk fortæller i dag til minbaad.dk, at han har en god plan omkring den danske Starbåd. Foto: Richard Landon/Perth2011.com

Alle svenske klasser sikrede sig OL-plads i Perth

Men svenskerne fik til gengæld ingen medaljer i Perth. Svenskerne er især glade for at man, modsat Danmark, fik OL-nationsplads i matchrace.

Kapsejlads | 18-12-2011 17:15 | Af  Troels Lykke

– Det er skønt at vi har sikret nationspladser i alle OL-klasserne, som vi har stillet op i, men vi havde målsætning om medaljer, hvilket vi ikke opnåede, siger tidligere America's cup-sejler Stefan Rahm, der nu er forbundsdirektør og sportschef for det Svenska Seglarförbund.

Modsat de danske matchrace-kvinder, så lykkedes det de svenske kvinder fra Gøteborg, Anna Kjellberg, Malin Källström og Lotta Harrysson, at få en OL-billet til Weymouth næste år.

Allerede i slutningen af januar vil Sveriges Olympiska Kommitté fortælle, hvilke sejlere, som er klar til OL 2012.

Følgende svenske klasser er klar til OL: 470 damer, Laser Radial, matchrace, 470 herre, 49er, Finn, Laser og Starbåd.

Danmark mangler stadig til OL, at udtage Starbåd, 470 herre, 470 damer, matchrace og RS:X.

Svenska top 15 placeringar ved VM i Perth

 

470 herre
11 Anton Dahlberg/Sebastian Östling, KSSS

Finnjolle
14 Daniel Birgmark, GKSS

Laser
8 Johan Wigforss, GKSS

Laser Radial
13 Josefin Olsson, KSSS

Matchracing
6 Anna Kjellberg/Malin Källström/Lotta Harrysson, GKSS

Starbåd
5 Fredrik Lööf/Max Salminen, KSSS

www.perth2011.com

Bookmark and Share







Felter med * skal udfyldes
Henter kommentare...



Minbaad.dk, Tuxensvej 17, 2700  Brønshøj, tlf. +45 21 66 57 37, troels(at)minbaad.dk, Ezl-data.dk