Gå til hoved-indhold
Udstyr
“Det er en klassisk opgave at udskifte luger i forbindelse med klargøring eller reparation. Med Lewmars Ultra-Low Profile får man en løsning, der kombinerer flot design, lav vægt og nem montage – uden at gå på kompromis med styrke eller tæthed,” siger Martyn Lewis. Foto: Troels Lykke
Udstyr

Ny dæksluge fra Lewmar: Elegant, lav og nem at montere - se video

En ny generation af dæksluger fra Lewmar er landet hos Comstedt.dk i Haderslev – og ifølge Martyn Lewis fra virksomheden er der god grund til at kigge nærmere, hvis din båd trænger til en opgradering. Og efteråret er et godt tidspunkt at udføre opgaver på båden, mens det er relativt varmt.

Af Troels Lykke |

“Den nye Ultra-Low Profile-serie er en direkte erstatning for mange eksisterende luger på markedet. Den er både flottere, fladere og nem at montere – og passer til både motor- og sejlbåde,” forklarer Martyn Lewis, da vi mødte ham på Copenhagen Boat Show i august.

Kun 10 millimeter over dækket

Lewmars Ultra-Low Profile-luge er udviklet til moderne bådejere, der ønsker et rent og diskret udtryk. Lugen bygger kun 10 mm over dækket, hvilket giver et elegant, strømlinet look – samtidig med at den er både robust og let takket være et akryldæksel.

Den sølvanodiserede aluminiumsramme gør den modstandsdygtig over for korrosion, selv i hårde saltvandsmiljøer.

Nem udskiftning

En af de store fordele er, at lugen kan eftermonteres direkte på mange både.

“Den er konstrueret, så den passer til de fleste eksisterende Lewmar-luger – både Low Profile, Medium Profile og Ocean – og ofte også andre mærker, uden at man skal ændre dækket eller lave nye drænhuller,” fortæller Martyn Lewis.

Lugen har en 360° ventilationsposition, der sikrer god luftcirkulation i kahytten – en detalje mange sejlere sætter pris på under både sejlads og havneophold.

Et selvbærende friktionssystem sørger for, at lugen bliver stående i den vinkel, du vælger, og de forsænkede, låsbare håndtag kan åbnes udefra med et spilhåndtag (dog ikke på størrelserne 10, 20 og 41).

Moderne løsning til klassisk behov

Comstedt.dk, der er dansk distributør af Lewmar, forventer, at serien vil blive populær i vinterens opgraderingsprojekter:

“Det er en klassisk opgave at udskifte luger i forbindelse med klargøring eller reparation. Med Ultra-Low Profile får man en løsning, der kombinerer flot design, lav vægt og nem montage – uden at gå på kompromis med styrke eller tæthed,” siger Martyn Lewis.

Priserne ligger typisk på mellem 5.000 og op til 10.000 kr. for en luge.

Fakta – Lewmar Ultra-Low Profile Hatch
Materiale: Akryl (dæksel) og anodiseret aluminium (ramme)
Højde over dæk: 10 mm
Ventilation: 360° position
Åbning: Friktionsmekanisme, selvbærende design
Håndtag: Forsænkede, låsbare (kan åbnes udefra med spilhåndtag, undtagen str. 10, 20, 41)
Udskiftning: Passer til tidligere Lewmar-serier og mange andre mærker
Importør: Comstedt.dk

content-loader
content-loader