Gå til hoved-indhold
Kapsejlads
Buksesnedkeren er tegnet af franskmanden Michel Joubert. Det er en One Off konstruktion, der er bygget i 1988 i Sletten. Båden er bygget af mahognifiner og er en ren træbåd. Foto: Buksesnedkeren
Kapsejlads
XR 41 ses her i starten af Sjælland Rundt 2025. Foto: Henrik V. Jørgensen
Kapsejlads
Solo-sejler Jan Møller i front i sin Frers 49, men snart bliver han overhalet. Han startede en time før hovedfeltet.

Udramatisk start – Sjælland Rundt 2025 er dog længere i år - Buksesnedkeren i front ved Farø

De 110 deltagende både er på vej mod Sjællands Odde, men i år må de ikke sejle gennem Snekkeløbet. Årsagen er en varslet NATO-skydeøvelse i området. Buksesendkeren fører fredag morgen ved Farøbroen, lige efter ligger HH 42 og XR 41 kl. 8.52 fredag.

Af Troels Lykke |

HELSINGØR – Med 117 tilmeldte og 110 både til start blev Sjælland Rundt 2025 skudt i gang torsdag formiddag, bagbord rundt – dog med en times forsinkelse, da DMI varslede at vinden kom senere.

”Vi ventede med at starte, da vinden slet ikke kom som lovet. Men til sidst kom der 3 m/sek. fra nordvest, og bådene kom i gang – i modstrøm og modvind, men der var ingen dramatik,” fortæller Anya Anfeldt fra løbsledelsen.

I 20 graders varme og under blå himmel blev det en stille begyndelse på det traditionsrige kapsejladsræs rundt om Sjælland. Vinden tog langsomt til og nåede torsdag eftermiddag 5 m/sek., stadig fra nordvest.

Se video fra starten

Skydning ændrer ruten
De deltagende både er på vej mod Sjællands Odde, men i år må de ikke sejle gennem Snekkeløbet. Årsagen er en varslet NATO-skydeøvelse i området.

“Det betyder en omvej på omkring fire sømil,” siger Anfeldt.

Tæt føring og solo-sejler i front
To både ligger lige nu side om side nord for Odsherred: Den ældre træbåd Buksesnedkeren og den moderne HH42 Quinta Light, der kæmper om at føre feltet.

Dog har Dream On, en Frers 49, faktisk lagt flest sømil bag sig – men den sejler i soloklassen og startede en time før hovedfeltet. Ombord er solo-jordomsejleren Jan Møller fra Vedbæk Sejlklub.

Veteran runder 50. tur
En særlig præstation står lokalhelten Jan Madsen fra Helsingør for. Han sejler sin 50. Sjælland Rundt, denne gang i sin XP38.

“Han har kun sprunget en enkelt gang over – og det var fordi, han selv skulle være stævneleder for Sjælland Rundt det år,” siger Anfeldt. Helsingør Sejlklub markerede jubilæet med champagne og t-shirts til den dedikerede sejler.

De første både ventes i mål fredag aften, hvis vinden fortsætter med at holde.

Tre baner – afhængig af bådstørrelse
Rundt om Sjælland sejles der på tre forskellige baner, afhængigt af bådenes mastehøjde og dybgang:

  • Både med dybgang op til 1,70 meter og masthøjde op til 20 meter sejler gennem Bøgestrømmen: 216 sømil

  • Både med dybgang over 1,70 meter og masthøjde op til 26 meter sejler gennem Grønsund: 232 sømil

  • Både med masthøjde over 26 meter sejler syd om Lolland, Falster og Møn: 276 sømil

Følg sejladserne online her via TracTrac og på www.sjaellandrundt.dk.

Følg også her: facebook.com/sjaellandrundt

content-loader
content-loader