To stærke profiler styrker Dansk Sejlunions elitearbejde
Dansk Sejlunion byder velkommen til to markante profiler på Sejlerlandsholdet: fysisk træner Line Hovgaard-Hansen og 49er-landstræner Pawel Kacprowski.
De to nyansatte havde første officielle arbejdsdag den 1. juni og får centrale roller i arbejdet med at styrke Sejlerlandsholdets fysiske og sportslige fundament.
Med en stærk forståelse for udviklingsprocesser i elitesport og en helhedsorienteret tilgang til fysisk træning, skal Line Hovgaard-Hansen være med til at løfte både niveau og kultur på Sejlerlandsholdet.
– Jeg ser det som en spændende mulighed for at bidrage til et stærkt sportsmiljø og være med til at løfte sejlernes fysiske niveau yderligere. Vi skal etablere gode vaner og udvikle individuelle planer i tæt samarbejde med sejlere og trænere. Mit mål er at gøre fysisk træning til en naturlig og integreret del af sejlernes hverdag – og hvor vi hele tiden skubber grænserne for, hvad sejlerne kan præstere, siger Line Hovgaard-Hansen i en pressemeddelelse fra Dansk Sejlunion.
Hun har tidligere arbejdet hos Team Danmark og bringer både stor faglig og menneskelig erfaring med sig. Hun er kendt for at skabe miljøer præget af ejerskab, tillid og struktur – og for at møde både sejlere og trænere i øjenhøjde.
Topresultater og samme træningstilgang
Mens Line Hovgaard-Hansen skal styrke det fysiske fundament, bliver det Pawel Kacprowskis opgave at løfte det sportslige niveau i 49er-klassen.
Den polske toptræner har det seneste årti stået bag adskillige internationale topresultater med det polske landshold ved både EM, VM og OL. Nu bringer han sin erfaring og sit blik udefra ind i dansk sejlsport.
– Jeg er meget glad for at være en del af det danske hold. Det er en stor forandring – nye mennesker, nye vaner – men jeg er spændt og ser meget frem til opgaven, siger han.
Pawel Kacprowskis træningsfilosofi matcher i høj grad den danske tilgang med fokus på struktureret træning i nationale grupper og på at bygge et højt niveau op hjemmefra, før der investeres i internationale konkurrencer.
– Jeg har stor erfaring med at arbejde med landsholdssejlere og tror på, at vi kan opnå stærke resultater sammen. Jeg glæder mig til samarbejdet og til at se udviklingen blandt sejlerne.
Langsigtet strategi mod OL 2028
De to ansættelser er en del af Dansk Sejlunions langsigtede satsning frem mod OL 2028. Målet er at skabe et stærkt og bæredygtigt eliteprogram, hvor sejlerne har optimale rammer for at udvikle sig og præstere.
– Med Line og Pawel får vi to stærke profiler, der både kan løfte niveauet og styrke kulturen. De bliver vigtige medspillere i vores arbejde for at bringe dansk sejlsport helt frem i verdenseliten, siger sportschef i Dansk Sejlunion, Peter Hansen.
