Gå til hoved-indhold
Kapsejlads
For Lasse Poulsen handlede løbet rundt om Danmark først og fremmest om oplevelsen og om at teste sig selv – ikke om placeringer eller præstationer i klassisk kapsejladsforstand. Foto: Peter Brøgger

680 sømil alene rundt om Danmark: Lasse Poulsen forklarer

67-årige Lasse Poulsen fra Struer Sejlklub er mega sej. Han gennemførte Garmin Round Denmark Race solo i sin X-99 og viste, at erfaring og udholdenhed stadig kan bære en sejler hele vejen rundt. Få uger før sejladsen knækkede masten i Nordfyns Bank Fyn Cup.

Af Troels Lykke |

The Journey er en portrætserie, der bringer læseren tæt på Garmin Round Denmark Race. Serien, som skrives af Sailing Aarhus, der står bag sejladsen, følger sejlere med vidt forskellige baggrunde, bådtyper og ambitioner og giver et ærligt indblik i den rejse, der venter – både fysisk og mentalt. Det handler om dedikation, udholdenhed og de øjeblikke til søs, der sætter sig fast længe efter, målstregen er passeret.

I dette portræt møder vi 67-årige Lasse Poulsen, som i Garmin Round Denmark Race 2025 sejlede solo rundt om Danmark i sin X-99 Voxeværk.

For dem der sejler solo i sejladsen er der hviletidsregler, der lyder på at Inden for hver periode på 44 timer skal der være et obligatorisk hvil på mindst 8 timer, som trækkes fra den samlede sejltid. Solo-sejlere må dermed højst sejle 36 timer i træk.

Drømmebåden og den lange vej tilbage

Lasse Poulsen er ikke ny i sejlsporten. Han har sejlet siden barndommen og har erfaring fra både joller og kølbåde, herunder Banner 28-racere og X79. I en periode på omkring 15 år lagde han dog sejladsen på hylden for at fokusere på ridesporten. Siden er han vendt tilbage – denne gang med den båd, han længe havde haft i kikkerten.

Han har ejet sin X-99 i mere end otte år og beskriver den som sin egentlige drømmebåd. Sejladsen deler han til daglig med sin hustru Hanne, men Garmin Round Denmark Race var et soloprojekt.

Motivation: Nu eller aldrig

Beslutningen om at stille op i Garmin Round Denmark Race voksede ikke ud af et øjebliks indskydelse, men af mange års overvejelser.

“Jeg har i årevis talt om, hvilken stor udfordring det ville være. I år passede det tidsmæssigt, og derfor opfordrede min kone mig til at gøre det.”

For Lasse handlede løbet først og fremmest om oplevelsen og om at teste sig selv – ikke om placeringer eller præstationer i klassisk kapsejladsforstand.

Vejr, teknik og mental udholdenhed

Selve sejladsen bød på lange stræk med godt sommervejr, men også på perioder, hvor både båd og sejler blev presset.

“Vi havde overvejende godt og varmt sejlvejr, men nord for Grenaa oplevede vi et par hårde timer med tordenbyger, kraftig regn og stærke vindstød. Mens jeg skiftede mit regnvåde undertøj, tænkte jeg: ‘Det bliver en lang tur.’ Overfarten fra Ertholmene til Nexø var også udfordrende, da vinden og de relativt store bølger ikke passede sammen. Det gav autopiloten problemer, så på det stræk var jeg bundet til roret.”

Her viser Garmin Round Denmark Race sit sande ansigt: Det er ikke én konstant kamp, men en vekslen mellem rolige passager og korte, intense perioder, hvor fokus og fysik bliver sat på prøve.

Fællesskabet fylder mest

Når Lasse ser tilbage på turen, er det ikke kun vejr og sejladsteknik, der står stærkest i hukommelsen. Det er i lige så høj grad fællesskabet omkring løbet.

“Det sociale aspekt af løbet er det, jeg husker bedst. Sejlerne hyggede sig før og efter sejladsen. Det førte til nye venskaber. Mange deltagere var gengangere fra Silverrudder, og den fælles oplevelse af GRDR førte os naturligt sammen på tværs af landegrænser.”

Garmin Round Denmark Race er på den måde mere end en solo-udfordring. Det er også et miljø, hvor erfaringer deles, og hvor relationer opstår på tværs af nationalitet og bådtype.

Erfaringer og råd til andre

Sejladsen gav også anledning til selverkendelse.

“At Voxeværk og jeg stadig ikke er for gamle.”

Til kommende deltagere har Lasse et klart fokus på forberedelse og energistyring.

“Raceplanning er vigtigt. Følg vejrudsigterne løbende, og planlæg pauser efter vind og vejr. Prøv at styre din fysiske energi, så du har kræfter hele vejen rundt. Mange sammenligner GRDR og Silverrudder, men det synes jeg er svært. Silverrudder er et langt hektisk sprint, mens GRDR er et ‘langdistanceløb’, hvor udholdenhed og stabil indsats spiller en stor rolle. Det er vigtigt at dosere sin energi, så man stadig har noget tilbage til slut. På en solosejlads rundt om Danmark er der lange stræk til selvstyring. På min tur nåede jeg både at stege bøffer og læse lidt i bogen ‘Halvgammel? Mig?!’ af Ulf Pilgaard.”

GRDR kort fortalt

Hvis Lasse skal koge oplevelsen ned til én sætning, lyder den sådan:

“En fantastisk, lærerig, spændende og overkommelig udfordring. (Det er ikke en jordomsejling).”

Hans historie understreger, hvad Garmin Round Denmark Race i sin kerne handler om: en personlig rejse, hvor erfaring, ydmyghed og nysgerrighed er mindst lige så vigtige som fart og teknik.

Frem til nytår kan man opnå 25 procent rabat på tilmeldingen ved brug af rabatkoden ’GRDR25OFF’ på Garmin Round Denmark Race 2026.

content-loader
content-loader