Gå til hoved-indhold
Kort Nyt
Fire sportsbåde fra Roskilde Sejlklub sejler med på fjorden – med sejl i stærke farver og med symboler hentet direkte fra cykelsportens ikoniske trøjer.

Sejlene hylder cykelsporten: Roskilde Sejlklub bakker op om Copenhagen Sprint fra vandsiden

Det bliver med en maritim markering af stor cykelbegivenhed den 21. og 22. juni, når verdenseliten i landevejscykling ruller ud fra Roskilde i det internationale World Tour-løb Copenhagen Sprint, får de følgeskab fra en lidt anden vinkel. Fire sportsbåde fra Roskilde Sejlklub sejler nemlig med.

Af Troels Lykke |

Når verdenseliten i landevejscykling ruller ud fra Roskilde i det internationale World Tour-løb Copenhagen Sprint, får de følgeskab fra en lidt anden vinkel.

Fire sportsbåde fra Roskilde Sejlklub sejler nemlig med – ikke på asfalten, men på fjorden – med sejl i stærke farver og med symboler hentet direkte fra cykelsportens ikoniske trøjer.

– Vi vil gerne fejre, at Roskilde igen er vært for en stor sportsbegivenhed. Derfor viser vi flaget fra søsiden, forklarer Normann Sloth, formand for Roskilde Sejlklub til minbaad.dk.

Farverige sejl og cykelsportens symboler

Publikum, der samles langs ruten på Frederiksborgvej i weekenden 21.-22. juni, opfordres til at vende blikket mod fjorden, hvor de fire både i Roskilde Fjord vil følge løbet med sejl, der matcher cykelløbets farver og symbolik:

  • Ét sejl bærer Copenhagen Sprints officielle logo

  • Ét sejl er holdt i gul, som den ikoniske førertrøje

  • Ét sejl er grønt, farven for den bedste sprinter

  • Og ét sejl er dækket af røde prikker – bjergetrøjen

– Det kan godt være, der ikke er mange bjerge her, men vi fritidscyklister ved, at bakkerne på Frederiksborgvej kan være rigeligt krævende, siger Normann Sloth med et glimt i øjet.

Millioner ser med

Copenhagen Sprint transmitteres direkte på DR og Eurosport, og kameraerne vil – når de panorerer ud – fange både de hurtige hjul på vejen og de stolte sejl på fjorden.

– Det er en oplagt mulighed for at vise Roskilde frem som en aktiv og engageret by, der bakker op om både cykelsport og sejlsport. Vi gør det på vores egen måde – maritimt, festligt og farverigt, siger Normann Sloth.

En sportslig hilsen fra fjorden

Sejlklubben håber, at initiativet kan inspirere flere til at få øje på sejlsporten og glæden ved fjorden. Men først og fremmest handler det om at fejre fællesskabet og sportens festdag.

– Det her er Roskilde, når det er bedst. Mange hænder, stor entusiasme – og lidt vind i sejlene, afslutter formanden.

content-loader
content-loader