Skoleskib knækker master under Brooklyn Bridge så kadetter styrter i vandet - to døde
Skibets 137 fod høje master blev flået af, da Cuauhtémoc ramte broen, der har en frihøjde på 135 fod. Chokerende optagelser viser besætningsmedlemmer hænge fra riggen og falde ned i det øjeblik, skibet kolliderede med broen. To døde og 17 blev kvæstet efter skibet mistede strøm og blev ført med strømmen
Et festligt farvel udviklede sig lørdag aften til en maritim tragedie i New York, da det store mexicanske flådeskib Cuauhtémoc kolliderede med Brooklyn Bridge. To personer mistede livet, og 17 blev kvæstet – heraf to kritisk – da skibets master blev revet af mod broen.
Skibet, der tilhører den mexicanske flåde og har 277 mand om bord, primært kadetter, var på vej ud af New York mod Island som led i et goodwill-togt, da det omkring klokken 20.30 lokal tid mistede strømmen og blev ført af strømmen direkte ind i broens vejbanedæk, oplyser borgmester Eric Adams og redningstjenesten.
Master knækkede – folk faldt fra riggen
Skibets 147 fod (cirka 45 meter) høje master blev flået af, da Cuauhtémoc ramte broen, der har en frihøjde på 135 fod. Chokerende optagelser viser besætningsmedlemmer hænge fra riggen og falde ned i det øjeblik, skibet kolliderede med broen.
– Båden sejlede ind under broen, og der var søfolk på masterne. Sejlene ramte broen, og folk faldt ned fra riggen, fortæller øjenvidnet Elijah West, der så ulykken fra Brooklyn Bridge Park.
– Det var sindssygt. Vi stod under broen og løb væk, da vi så masterne knække. Nogle folk hang fra sejlene. Politibåde kom til efter fem minutter og fik guidet skibet videre til Manhattan Bridge, hvor redningen gik i gang. Det var et chok
Vidner: Fra fest til frygt på sekunder
På kajen stod mange tilskuere, der filmede skibets afgang – en afskedsmarkering for det traditionsrige skib og dets unge kadetter. Stemningen ændrede sig brat, da de første master kollapsede.
– Den er på vej ind i broen, udbryder en person på en video, inden der råbes: “Oh shit!”
Ismari Romero, 43, oplevede katastrofen fra Pier 17 sammen med sin søster:
– Vi var glade, sang og fejrede deres afgang. Det var et smukt øjeblik. Men pludselig skreg folk. Vi kunne se søfolkene hænge fra riggen. Mange græd. Det var skræmmende.
Kilde. New York Post

