Sten Mohr fra KDY vinder J/70 DM – rekordmange både i Nivå
Tidligere America's Cup-sejler løb med guldet, mens J/70-klassen satte ny standard for inkluderende kapsejlads med 40 både på startlinjen. Sten Mohrs gaster var de skarpe sejlere Søren Ebdrup, Lukas Mohr, Bastian Bech og Caroline Mikkelsen. Holdet sluttede a-point med Kim Christensen.
Det var forhåndsfavoritterne, der satte dagsordenen, da J/70-klassen i weekenden afviklede Danmarksmesterskab i Nivå. Allerede lørdag viste Frederik Hvalsøe stærk form med to prikker, tæt forfulgt af Sten Mohr fra Kongelig Dansk Yachtclub og Kim Christensen fra Egå Sejlklub.
Desværre døde vinden ud efter tre sejladser, hvilket satte en stopper for dagens videre program. Men sejlerne var klar igen tidligt søndag morgen, hvor første start gik allerede kl. 09.30 i forsøget på at få flest mulige sejladser gennemført.
Sten Mohr sikrede sig mesterskabet
Med 7 sejladser i hus kunne Sten Mohr – tidligere rorsmand på det amerikanske America's Cup-hold Oracle – sikre sig titlen som ny Danmarksmester i J/70. Han overhalede både Dragør-sejleren Hvalsøe og Egå-sejleren Christensen, der sluttede som henholdsvis nummer tre og to. Kim Christensen sluttede dog a-point med Sten Mohr-holdet.
– Vi fik sejlet nogle rigtig tætte og teknisk krævende løb. Niveauet er højt i J/70, og det er en fornøjelse at se så mange både på vandet, sagde Sten Mohr efter sejren.
Ny række til ikke-klasseregels-både
J/70-klassen havde i år valgt at åbne DM for alle typer J/70-sejlere – også dem, der ikke sejler helt efter klassereglerne. Disse både sejlede med i en separat række, "Spring Challenge", men deltog i samme starter som de øvrige.
– Vi vil gerne være en moderne klasse, hvor både elite og bredde kan være med. Derfor testede vi i år et format, der inkluderer flest muligt, siger Peter Wolsing fra J/70-klassens bestyrelse.
– Initiativet blev taget godt imod, og resultatet var det største klassebåds-DM i år med 40 tilmeldte både.
Fra Lemvig til Europa – feltet var bredt
De deltagende besætninger spændte fra lokale klubteams med bundmalede både fra Lemvig til internationale elitehold, der normalt sejler på højeste niveau i udlandet.
– Det er netop den variation, der gør J/70-klassen så spændende. Alle har deres eget mål – for nogen handler det om at vinde, for andre om at blive bedre og hygge sig, siger Wolsing.
Fest og fællesskab på land
Lørdag aften bød Sejlcenter Nivå på aftersail med buffet og fri bar – et tiltag, der skabte social stemning på tværs af niveauer og ambitioner.
– Det er en vigtig del af vores DNA. Vi vil ikke bare have folk på vandet, men også skabe fællesskab på land, siger Peter Wolsing.
Der blev desuden trukket lod om en ny spiler fra Elvstrøm Sails til en af klubbådene – en gave, der skabte glæde blandt de mange amatørteams.
Ny dommerform skal mindske protester
J/70-klassen testede også en ny form for dommeraktivitet: "umpire observation". Her observerer et team på fire dommere sejladsen uden at gribe direkte ind, men motiverer sejlerne til at tage straffen selv, hvis de overtræder reglerne.
Pantaenius havde støttet initiativet, der skal bidrage til færre protester og mere fair sejlads på vandet.
Klar ambition for fremtiden
J/70-klassen arbejder målrettet for at skabe en moderne, inkluderende og levende kapsejladskultur.
– Vores ambition er klar: Vi vil have så mange som muligt på vandet, til fair og spændende sejlads – og samtidig skabe et socialt miljø, hvor folk har lyst til at komme igen år efter år, slutter Peter Wolsing.


