Gå til hoved-indhold
Kapsejlads
Copenhagen WOW 2025 er et klart signal om, at dansk kvindesejlads for alvor har vinden i ryggen. Foto: Frederik Sivertsen/Sejlsportsligaen

Copenhagen WOW 2025: 21 kvindebesætninger klar i Sundby – DM-titel på spil

Stævnet i Sundby er næstsidste stop i årets Sejlsportsliga, hvor både nye klubber og unge talenter har sat deres præg. Der er også hold med fra Sverige og Tyskland. OL-bronzevinder i Yngling fra Athen 2004, Dorte O. Jensen stiller op og er blandt favoritterne.

Af Troels Lykke |

Når Copenhagen WOW Sailing Event løber af stablen i Sundby Sejlforening den kommende weekend, bliver det med hele 21 kvindehold fra Danmark, Sverige og Tyskland på startlinjen.

Det gør arrangementet til landets største kvindestævne for syvende år i træk – og i år tæller det samtidig som Danmarksmesterskab for kvindeklubhold.

– Copenhagen WOW har udviklet sig til en stærk tradition og et flagskib for kvindesejlads i Danmark. At vi i år har hele 21 besætninger, viser, hvor meget sporten vokser, siger Jesper Lorents, projektleder i Sejlsportsligaen.

DM-favoritterne

Blandt de danske hold peges der på Aarhus-besætningen Team Salt samt Dorte O’s rutinerede mandskab som de mest oplagte bud på en ny danmarksmester. Begge stiller til start med erfarne sejlere, der kender J/70-klassen til fingerspidserne.

En del af ligasæsonen

Stævnet i Sundby er næstsidste stop i årets Sejlsportsliga, hvor både nye klubber og unge talenter har sat deres præg. Ligaen afsluttes 4.–5. oktober i Skovshoved med et ungdomsstævne, der forventes at samle op mod 15 besætninger.

– Vi ser en markant interesse fra unge sejlere, og vi planlægger allerede 2026-sæsonen med både nye og velkendte værtsbyer. Ligaen, WOW, ungdommen og J/70-miljøet vokser fortsat – energien er større end nogensinde, understreger Jesper Lorents.

Følg stævnet her: sejlsportsligaen.dk/wow-women-on-water/

 

content-loader
content-loader