Gå til hoved-indhold
Kort Nyt
Luksusmodellen Faurby 500 DS vises frem i Fredericia Marina til maj 2026. PR-foto

Faurby Yacht og Bluebay Marine klar, når BOAT SHOW Denmark går på vandet

Danmarks største bådudstilling får et markant sceneskift i 2026 – fra messehal til marina – og flere af landets stærke bådaktører melder sig klar fra første bølge, når den flydende udstilling starter 1. maj udfor Jesper Banks Vej.

Af Troels Lykke |

Når BOAT SHOW Denmark finder sted 1.–3. maj 2026, bliver det uden det klassiske “vi åbner dørene”. For denne gang er der ingen døre at åbne. Udstillingen rykker ud af MESSE C’s haller og direkte til Marina Fredericia, hvor bådene præsenteres i deres naturlige miljø.

Projektleder Glen Blæsbjerg slår fast, at tidspunktet ikke kunne være bedre:

"Foråret er det perfekte tidspunkt til at købe nyt udstyr eller opgradere. Gejsten og drømmen om at komme på vandet er allerstørst netop dér.”

Både i vandet – og nye publikumsoplevelser

I Marina Fredericia ligger bådene fortøjet og klar, så besøgende kan opleve dem præcis som de bruges. Det skaber en mere autentisk messe og giver plads til nye aktiviteter, testmuligheder og levende formidling.

For at gøre adgangen endnu lettere introduceres shuttleboats i samarbejde med GoSail, der sejler mellem Gammel Havn i Fredericia og marinaen.

"Marina Fredericia er let at komme til – både fra land og fra vandsiden. Og som noget ekstra tilbyder vi shuttleboats,” siger Glen Blæsbjerg.

Faurby Yacht stiller med luksusmodeller på kajen

Blandt udstillerne er Faurby Yacht, som ser store muligheder i at præsentere både på vandet. Direktør Thomas Hougaard har længe set frem til et udendørs format:

"Faurby Yacht har tidligere deltaget ved BOAT SHOW Denmark indendørs, men jeg har drømt om, at det skulle flytte udendørs. Så nu håber jeg, at der kan blive skabt en fantastisk udstilling midt i Danmark, hvor alle værfter er repræsenteret.”

Værftet medbringer tre til fire både – herunder flere deck-saloon modeller og luksusmodellen Faurby 500 DS. Hougaard forventer stor interesse og ser frem til responsen fra besøgende.

Bluebay Marine fylder kajen med motorbåde

Også motorbådsmarkedet bliver massivt repræsenteret, og Bluebay Marine A/S hører til blandt de stærke navne, der allerede har meldt deres ankomst. Her bliver der alt fra hurtige RIB-både til store 60 fods motor yachts.

Direktør Dan Løwe Christiansen hæfter sig særligt ved mulighederne i at vise modellerne frem på vandet:

"Vi ser frem til at deltage på BOAT SHOW Denmark 2026 og give både nye og eksisterende kunder mulighed for at opleve vores nyeste modeller direkte på vandet… Vi glæder os til at byde alle velkommen og dele vores passion for kvalitet, innovation og alt det bedste fra bådverdenen.”

Et samlingspunkt for hele sejler-Danmark

BOAT SHOW Denmark 2026 bliver en udstilling, der favner hele paletten – fra kapsejlere til familier, nye sejlere og alle dem, der blot vil mærke atmosfæren og drømme om livet på vandet.

Glen Blæsbjerg afrunder:

”BOAT SHOW Denmark 2026 bliver en udstilling for hele branchen og alle typer sejlere – uanset om man er erfaren konkurrencesejler, fritidssejler, nybegynder eller blot er ude at snuse til drømmen.”

BOAT SHOW Denmark afholdes 1.–3. maj 2026 i Marina Fredericia, Jesper Banks Vej 18, 7000 Fredericia.
Læs mere på www.boatshow.dk

content-loader
content-loader