Gå til hoved-indhold
Kort Nyt
Kort Nyt

Få en rundvisning på Dufour 44 på boot - ShipShape forklarer

Dufour 44 er en ny fra Dufour Yachts, designet i samarbejde med Umberto Felci. Båden var nomineret til European Yacht of the Year 2025 og har allerede vundet Design Innovation Award på Genoa Boat Show for sit moderne design, Vi var om bord.

 

Af Troels Lykke |

Dufour 44 tilbyder flere layoutmuligheder, herunder to eller tre, fire kahytter og forskellige pantry konfigurationer, såsom en U-formet eller en langsgående pantry.

Denne fleksibilitet gør det muligt for ejere at tilpasse båden efter deres behov, hvad enten det er til familiesejlads eller længere ture.

Båden har i øvrigt to meters ståhøjde og der er masser af naturligt lys fra seks store skrogvinduer, bl.a.

- På dækket er cockpittet designet med fokus på komfort og funktionalitet. Et af de karakteristiske træk er det udendørs pantry, hvor agtersædet mellem rattet kan løftes for at afsløre en grill og vask. Dette område er ideelt til udendørs madlavning og socialt samvær under anker, fortæller forhandler fra ShipShape, Martin Rasmussen, som vi mødte på boot Düsseldorf, der slutter på søndag.

Under sejlads viser Dufour 44 gode præstationer, erfarer minbaad.dk i journalist-miljøet.

7,5 knob på kryds

Med en sejlføring på 100 kvadratmeter fordelt mellem storsejl og genua, kan båden opnå hastigheder på op til 7,5 knob i 10-12 knob vind, med 50 graders vindvinkel. Dette vidner om en velafbalanceret sejlbåd, der kombinerer komfort med ydeevne.

Dufour 44, der koster fra 3 mio. kroner sejlklar, er et fint valg for sejlere, der søger en moderne, rummelig og velsejlende turbåd.

Båden forhandles af Shipshape i Rungsted

Dufour 44
Længde (LOA): 13,91 m
Skroglængde: 13,10 m
Bredde:          4,45 m
Dybgang: 2,20 m (standard) / 1,75 m (optionel lav køl)
Vægt: 10,2 ton
Ballast: 3,3 ton
Brændstoftank: 250 liter
Ferskvandstank: 430 liter
Motor: Volvo Penta (50-75 hk, afhængigt af konfiguration), Yanmar 45 - 57 hk
Sejlareal: 100 m² (storsejl og genua)
Designer: Umberto Felci
Konstruktion: Glasfiber-sandwich med infusionsteknologi
Forhandler: Shipshape i Rungsted
Værft: www.dufour-yachts.com/en/luxury-yachts/dufour-44/

content-loader
content-loader
content-loader