Flæskesteg og fællesskab – sådan gør Vallensbæk ræs til en fest
Vallensbæk Sejlklub beviste endnu engang, at det ikke kræver et stort apparat at skabe et vellykket stævne. Lørdag den 25. oktober blev Flæske Cup afviklet for 26. gang – en tradition, hvor både sejlads, fællesskab og flæskesteg går hånd i hånd. Jens K. Andersen tog sejr blandt de 8 joller.
Stævnet markerer både afslutningen på klubbens aktive kapsejladssæson og starten på vintertræningen for storjoller. I år var 11 Finnjoller og fire F18-katamaraner på startlinjen, og som altid blev sejlerne budt velkommen med et solidt morgenbord og jazztoner i baggrunden.
– Vi gør en dyd ud af det enkle. Flæske Cup skal være sjovt, uformelt og effektivt. Vi sejler, spiser og hygger – uden alt det bureaukrati, som ofte følger med større stævner, siger Kenneth Bøggild fra Vallensbæk Sejlklub, der var en del af stævneledelsen.
Radar, vind og flæskesteg
Vejrudsigten bød på efterårsklassikeren: lavtryk på lavtryk. Men under morgenmaden kunne stævneledelsen se på radarbillederne, at vinden ville falde til 8–10 m/s omkring kl. 10. Det blev signalet til at sende sejlerne på vandet – samtidig med at 15 kilo flæskesteg og fem kilo rødkål røg i ovnen.
– Det hele er timet. Vi ved, at når sejlerne går ud, skal kødet i ovnen. Så gælder det om at få sejladserne gennemført, inden kernetemperaturen rammer 62 grader – det er vores uofficielle mållinje, fortæller Bøggild med et smil.
Sejladser som perler på en snor
På vandet viste Køge Bugt sig fra sin bedste side. 8–10 m/s fra sydøst og store, rullende bølger gav perfekte forhold. De korte sejladser på omkring 25 minutter holdt feltet tæt samlet, og fire sejladser blev gennemført, inden flæskestegen var klar.
Da sejlerne kom i land, mødte Bob Marley dem fra klubbens Soundboks, og duften af stegt flæsk fyldte havnen.
– Der er noget særligt over at komme i land efter fire gode sejladser og blive mødt af flæskesteg med sprød svær. Det er essensen af Flæske Cup – det handler om sejlads, fællesskab og glæden ved det enkle, siger Kenneth Bøggild.
Et koncept uden unødvendige regler
Flæske Cup adskiller sig markant fra mange andre stævner. Her er Notice of Race mest af alt en konceptbeskrivelse, og Sailing Instructions er erstattet af et åbent skippermøde, hvor sejlerne sammen aftaler dagens format.
– Vi holder fast i, at sejlerne selv tager ansvar. Alt på vandet følger reglerne, men alt udenom er skåret ind til benet. Det gør det sjovt for både deltagere og arrangører – og det virker, forklarer Bøggild.
Fremtiden: Større samarbejde i Køge Bugt
Med Flæske Cup sat punktum for sæsonen, retter Vallensbæk Sejlklub nu blikket mod 2026. Planerne er allerede i gang, og fokus bliver på samarbejde med naboklubberne i Køge Bugt om større stævner og fælles vintertræning.
– Vi kan noget i fællesskab, som ingen klub kan alene. Flæske Cup viser, at når man fokuserer på det, der virkelig betyder noget – sejladsen og sammenholdet – så kommer resten helt af sig selv, siger Kenneth Bøggild.
Se resultaterne fra Flæske Cup 2025:
Manage2Sail – Flæske Cup 2025
Se billeder fra stævnet:
Facebook – Vallensbæk Sejlklub



