Katamaraner kolliderede ved Korsika: En var tæt på at synke
En alvorlig kollision mellem en Tanna 47 og en Looping 50 udløste en omfattende redningsaktion ud for Cargèse på Korsika. Den ene katamaran tog så meget vand ind, at de franske søreddere måtte sætte den bevidst på grund for at forhindre den i at synke.
Ifølge SNSM Ajaccio blev flere redningsbåde sendt til området, efter at den franske redningscentral CROSS havde slået alarm. De to både var en Tanna 47 under spansk flag og en Looping 50. Skaderne var dog langt fra ens.
Tanna 47’eren havde fået en mindre lækage, mens Looping 50’eren var langt hårdere ramt. Katamaranen havde fået en stor flænge i styrbord side, og vandet fossede ind i skroget. Ombord befandt der sig stadig tre personer.
Pumper kunne ikke følge med
Søredderne satte hurtigt flere lænsepumper i gang, men selv med tre pumper i drift kunne de ikke følge med den vandmængde, der trængte ind i katamaranen.
Situationen udviklede sig derfor hurtigt fra en almindelig assistanceopgave til en teknisk vanskelig rednings- og bjærgningsaktion.
For at forhindre, at båden sank i bugten, blev de ombordværende evakueret. Derefter traf redderne beslutningen om bevidst at sætte den hårdt skadede katamaran på grund på lavt vand foran en strand.
Manøvren stabiliserede båden og forhindrede et totalt forlis.
Den anden katamaran, som fortsat kunne sejle trods skaderne, blev eskorteret sikkert til havnen i Ajaccio af SNSM.
Bjærgning fortsatte dagen efter
Allerede næste morgen vendte redningsbådene SNS 150 og SNS 684 tilbage til ulykkesstedet for at forberede bjærgningen af Looping 50’eren.
Først blev lækagen midlertidigt tætnet. Derefter monterede redderne løfteballoner på katamaranen, mens pumperne igen blev sat i gang for at få vandet ud af skroget.
Efter flere timers arbejde lykkedes det tidligt på eftermiddagen at få båden til at genvinde opdrift. Katamaranen kunne herefter bringes fri og gøres klar til slæb.
Derefter fulgte et flere timer langt slæb til Ajaccio, hvor den hårdt medtagne båd til sidst nåede sikkert i havn.
Forsøg på plyndring om natten
SNSM Ajaccio oplyser også, at ejeren, som natten før bjærgningen blev ombord på den grundsatte katamaran, blev udsat for flere forsøg på plyndring.
Episoderne viser, hvor udsatte havarerede både kan være, når de ligger hjælpeløse tæt på kysten og venter på redningsfolk, bjærgere eller taksatorer.
Frivillige redder både og miljø
Aktionen ved Cargèse viser, hvor bredt de frivillige søredderes arbejde spænder. Det handler ikke kun om at redde mennesker, men også om at sikre havarerede fartøjer og begrænse risikoen for forurening.
Takket være indsatsen fra CROSS og SNSM Ajaccio lykkedes det at redde den alvorligt skadede Looping 50 fra at gå tabt.



