Gå til hoved-indhold
Kapsejlads
- Formålet var at samle studerende med en fælles passion for sejlads og skabe et arrangement, hvor både sporten og det sociale fællesskab var i centrum, siger Anton Seehausen. Foto: Storm Kejser Hansen
Kapsejlads
For nylig blev den første Student Sailing Cup afviklet i København, hvor KØS Sejlsport og DTU Sailing stod bag et nyt initiativ målrettet studerende med interesse for sejlsport. Foto: Storm Kejser Hansen

Ny Student Sailing Cup ramte plet med tæt ræs og kolde øl

Rekruttering af unge til sejlsport. KØS Sejlsport og DTU Sailing samlede seks hold til den første Student Sailing Cup i Svanemøllebugten. Korte sejladser, bådskift og et stærkt socialt element skal nu danne grundlag for et større stævne til foråret.

Af Troels Lykke |

For nylig blev den første Student Sailing Cup afviklet i København, hvor KØS Sejlsport og DTU Sailing stod bag et nyt initiativ målrettet studerende med interesse for sejlsport.

Tanken var at skabe et stævne udviklet af unge studerende til andre studerende – med både intens kapsejlads og et stærkt socialt fællesskab på land.

Anton Seehausen fra KØS Sejlsport fortæller til minbaad.dk, at arrangementet blev taget godt imod.

- Formålet var at samle studerende med en fælles passion for sejlads og skabe et arrangement, hvor både sporten og det sociale fællesskab var i centrum, siger Anton Seehausen.

Seks hold kæmpede i tre J/70'ere

Stævnet blev sejlet over en weekend i KØS Sejlsports tre J/70-sportsbåde.

Seks hold deltog, og der blev sejlet i et ligaformat med korte og intensive sejladser på omkring 15 minutter. Efter hver sejlads skiftede holdene både, så alle fik mulighed for at sejle mod hinanden i de samme tre J/70'ere.

Det gav tætte opgør og gjorde samtidig konkurrencen mere fair, fordi ingen besætning var bundet til den samme båd gennem hele stævnet.

Vindforholdene skiftede undervejs, og især de store vindspring inde i Svanemøllebugten stillede krav til deltagernes taktiske evner.

Banen lå samtidig så tæt på land, at tilskuere fra Svanemølleknoppen kunne følge sejladserne på nært hold.

Mix-hold blev dannet på dagen

Et af holdene skilte sig ud ved først at blive samlet under selve arrangementet.

Sejlere, som ikke på forhånd havde deres egen besætning, blev sat sammen på et mix-hold. Ifølge Anton Seehausen viste det sig at være en løsning, som arrangørerne gerne vil arbejde videre med.

- Det var vigtigt for os, at man også kunne være med, selv om man ikke kom med et komplet hold. Det gjorde arrangementet mere åbent, og det er helt sikkert et format, vi gerne vil udvikle videre på, siger han.

Grill, musik og sejlersnak

Student Sailing Cup handlede ikke kun om placeringerne på vandet.

Lørdag aften blev deltagerne samlet i KØS Sejlsports klublokaler til fællesmiddag og socialt samvær med grillmad, kolde drikke og musik.

Netop kombinationen af kapsejlads og et socialt studiemiljø er en væsentlig del af tanken bag projektet.

- Vi ville gerne skabe mere end bare endnu et kapsejladsstævne. Det skal også være et sted, hvor studerende lærer hinanden at kende på tværs af uddannelser og klubber, siger Anton Seehausen.

Nyt og større stævne på vej

Efter den første udgave arbejder KØS Sejlsport og DTU Sailing allerede videre med konceptet.

Målet er at kunne afvikle endnu en Student Sailing Cup i foråret 2027 – gerne med flere både, flere deltagende hold og et endnu større arrangement.

- Den første udgave var en stor succes. Nu skal vi bygge videre på erfaringerne og se, om vi kan få endnu flere studerende ud at sejle næste gang, siger Anton Seehausen.

content-loader
content-loader