Rockwool Racing tog lunken 8. plads i Perth
SailGP-sæsonen fik en hæsblæsende start i Perth på Australiens vestkyst. ROCKWOOL Racing endte åbningsweekenden med en samlet ottendeplads, mens Emirates GBR vandt. spanske hold måtte trække sig efter en voldsom træningsulykke og kiwier havde hård kollison.
Eventen i Perth bød på ideelle, men krævende forhold med frisk vind og urolig sø. Rammerne var perfekte for publikum, men satte samtidig materialer og mandskaber under maksimalt pres.
Allerede inden første officielle sejlads blev weekenden ramt af drama, da det spanske hold måtte trække sig efter en voldsom træningsulykke. Senere kulminerede dramatikken, da New Zealand var involveret i en hård kollision, som reelt satte holdet ud af spillet for resten af eventen.
ROCKWOOL Racing fik en vanskelig start på lørdagen og sluttede dagen som nummer ni samlet. Søndag åbnede mere lovende med en fjerdeplads, men svingende resultater senere på dagen punkterede håbet om et større comeback. Alligevel var der tilfredshed at spore i den danske lejr, hvor fokus var rettet mod udvikling frem for kortsigtede placeringer.
Ny flight controller
Holdets styrmand, Nicolai Sehested, lagde ikke skjul på, at strategien var at presse grænserne. ROCKWOOL Racing gik bevidst efter at sejle over eget komfortniveau for at høste erfaring under ekstreme forhold. Det kostede flere ture i vandet, men gav samtidig værdifuld indsigt, som holdet tager med sig videre i sæsonen.
Et af weekendens klare lyspunkter var indsatsen fra holdets nye Flight Controller, Ed Powys, der havde sin debut ved et SailGP-event. Under vanskelige forhold leverede han en stabil præstation, som bekræftede, at beslutningen om at hente ham ind var rigtig. Rollen som Flight Controller er afgørende i SailGP, og præstationen i Perth giver et solidt fundament for resten af sæsonen.
Rindom og datteren Summer
Samtidig trak en anden dansk profil overskrifter i SailGP-feltet. Anne-Marie Rindom er tilbage i international topsejlads blot få måneder efter at være blevet mor. Den tredobbelte OL-medaljevinder satte karrieren midlertidigt på pause i foråret, fødte sit første barn i november og er nu igen klar til at konkurrere på højeste niveau.
Rindom vurderer selv, at moderskabet til datteren Summer har skærpet hendes fokus og effektivitet. Med en stram balance mellem familie og elitesport prioriterer hun hvert minut på vandet, og ambitionerne fejler intet trods den nye livssituation, fortæller B.T.
Australien er Rindoms andet hjem, og hun har slået sig ned der med sin partner, Ryan Palk, som hun har købt hus sammen med.
Auckland næste gang
SailGP-feltet retter nu blikket mod næste stop i kalenderen. Den 14.-15. februar 2026 går det løs i Auckland, hvor ROCKWOOL Racing får mulighed for at omsætte erfaringerne fra Perth til resultater. Potentialet er tydeligt, og sæsonpremieren har vist, at danskerne er villige til at tage de nødvendige risici for at rykke sig i et felt, hvor marginalerne er ekstremt små.




