Gå til hoved-indhold
Havne
Sejlere mister vinteropbevaringsplads, men en ny er på vej, er planen. Foto: Slagelse Kommune

Sejlere klemt af flådeudvidelse i Korsør: Mister vinterpladser

Udvidelsen af Korsør Flådestation presser nu de lokale lystsejlere. En 30 år gammel aftale er opsagt, og det efterlader Korsør Lystbådehavn uden et centralt areal til vinteropbevaring. Både skal måske blive i vandet frem til foråret 2027, fortæller TV 2 Øst.

Af Troels Lykke |

Udvidelsen af Korsør Flådestation presser nu de lokale lystsejlere.  Konsekvensen er konkret: omkring 5.300 kvadratmeter oplagsplads forsvinder fra 1. juni.

- Vi blev lidt rystede. Pludselig manglede vi plads til halvdelen af bådene på land, siger Kasper Jørgensen, formand for Korsør Sejlklub.

Forsvaret overtager – sejlere må improvisere

Opsigelsen skyldes, at Forsvaret selv skal bruge arealet i forbindelse med en større udbygning af flådestationen. Det efterlader havnen i en situation, hvor vinterlogistikken bryder sammen.

Hvis der ikke findes en løsning, kan det få direkte konsekvenser for medlemstallet.

- Hvis vi bare får et nej, risikerer vi, at folk flytter deres både til andre havne, siger Kasper Jørgensen til TV 2 Øst.

Plan: nyt land skabt af havnebund

Løsningen er teknisk – og ambitiøs. Havnen vil inddæmme et lavvandet område på 4.800 kvadratmeter og bruge opgravet materiale fra uddybning af havnebassinet til at skabe nyt oplagsareal.

- Vi mister 5.300 kvadratmeter og får 4.800 igen. Det er ikke perfekt, men det er det bedste, vi kan gøre, siger formanden.

Projektet adresserer samtidig et andet pres: Bådene bliver større, og havnen har i forvejen behov for at blive uddybet.

Kommune klar med millioner

Slagelse Kommune bakker op og er klar til at finansiere projektet med 4,3 millioner kroner, hvis byrådet godkender planen endeligt.

- Det er afgørende, at kommunen ser værdien i havnen. Uden den opbakning ville vi få svært ved at holde på bådejere og medlemmer, siger Kasper Jørgensen.

Tilladelser kan bremse projektet

Projektet afhænger dog af godkendelser fra både Kystdirektoratet og Miljøstyrelsen. Indtil videre er der kun givet grønt lys til prøvetagning af havbundsmaterialet.

Tidsplanen er derfor allerede skredet.

- Vi når det ikke til oktober. Der kan gå et halvt år bare med tilladelser, og derefter skal arbejdet udføres, siger Kasper Jørgensen.

Realistisk er anlægget først klar til vinteren 2027.

Vinter uden landplads

Det betyder en overgangsperiode med improvisation. Flere både må blive i vandet hen over vinteren – en løsning, der normalt undgås, men som i Korsør vurderes mulig.

- Vi må pakke bådene tæt og finde alternative løsninger. Samtidig opfordrer vi folk til at lade bådene blive i vandet. Is er sjældent et stort problem her, siger formanden.

Hele projektet hviler på én beslutning: godkendelsen fra myndighederne.

Kilde. TV 2 Øst

content-loader
content-loader