Gå til hoved-indhold
Kort Nyt
Spækhugger leger her med et ror i The Ocean Race. Foto: The Ocean Race

Fire spækhuggere spottet ved Skagen – nu er de tilbage

Fire spækhuggere er flere gange i løbet af den seneste uge blevet observeret nord for Skagen. Ifølge Grenen Fuglestation opholder de store havpattedyr sig stadig oftere i området i længere perioder, fortæller TV2 Nord.

Af Troels Lykke |

Der er igen spækhuggere i farvandet omkring Skagen. Ornitolog Rolf Christensen fra Grenen Fuglestation har tre gange inden for seks dage observeret fire spækhuggere ud for Grenen.

– Vi har set dem i dag, i går og i lørdags. Det er fire spækhuggere hver gang, så det er nok den samme flok, der holder til i øjeblikket, fortæller Rolf Christensen til TV2 Nord.

Spækhuggere kom også i april

Det er ikke første gang i år, at spækhuggerne besøger Skagen. I april opholdt en flok sig i området i mere end to uger.

Dengang fik fiskeren Torben Kristoffersen en usædvanlig oplevelse, da fem spækhuggere pludselig dukkede op helt tæt på hans fiskekutter.

Ifølge Rolf Christensen bliver det mere almindeligt, at spækhuggerne opholder sig omkring Grenen i flere dage ad gangen.

– Normalt ser vi dem bare én dag, og så går der lang tid, inden vi ser dem igen. Men nu ser vi dem oftere i længere perioder ad gangen, siger han.

Roligt vejr og få bølger giver gode muligheder for at opdage spækhuggerne fra land, hvis de fortsat opholder sig i området.

Kilde. TV2 Nord

content-loader
content-loader