Gå til hoved-indhold
Kort Nyt
Det handler om pirater, havret og sikkerhed til søs, når M/S Museet for Søfart inviterer til en aften med piratforskeren Jessica Larsen fra DIIS – Dansk Institut for Internationale Studier.

M/S foredrag i Helsingør: Er moderne pirateri lovløshed – eller sæsonarbejde til søs?

Torsdag eftermiddag den 1.10. sætter M/S Museet for Søfart fokus på moderne pirateri og sikkerhed til søs. Helsingør får besøg af piratforskeren Jessica Larsen, der tager publikum med ud på verdenshavene og ind i den virkelighed, der gemmer sig bag overskrifterne om moderne pirateri.

Af Troels Lykke |

Det handler om pirater, havret og sikkerhed til søs, når M/S Museet for Søfart inviterer til en aften med piratforskeren Jessica Larsen fra DIIS – Dansk Institut for Internationale Studier. Jessica Larsen er seniorforsker og ekspert i maritim sikkerhed og på torsdag kommer hun til Helsingør for fortæller om sin forskning og sit arbejde med moderne pirateri.

Hun giver et skarpt indblik i, hvad der driver piraterne, hvordan stater forsøger at bekæmpe dem, og hvorfor kampen mod pirateri også rejser komplicerede juridiske og politiske spørgsmål.

Jessica Larsen har bl.a. forsket i den internationale indsats mod pirateri ud for Somalia på baggrund af længerevarende feltarbejde ombord på et dansk krigsskib og fulgt piraterisager i danske, seychelliske og mauritiske retssale.

Hun giver også et historisk tilbageblik på pirateri. Hun forklarer, hvorfor det er pirateri, når mænd i gummibåde angriber skibe i Guineabugten, men ikke er det, når USA angriber mistænkte narkosmuglere ud for Nicaragua, eller når houthi-bevægelsen sender missiler mod handelsskibe i Rødehavet.

Udfordringer til det danske søværn

Forskeren kommer også til at fortælle om de udfordringer det danske søværn og handelsflåden er blevet hvirvlet ind i, når de har været involveret i piratangreb.

Foredraget tager udgangspunkt i Jessica Larsens bog ’Pirater’, der indgår i Aarhus Universitetsforlags bogserie ’Tænkepauser’ og udkom i april. Foredraget er en del af arrangementsrækken M/S UDSYN, hvor museet i samarbejde med forskere fra DIIS sætter fokus på højaktuelle maritime emner fra skyggeflåder til hybride trusler og pirateri.

Arrangementet foregår i museets auditorium torsdag d. 1. oktober kl. 17 – 18.15. Forudbestil billet via museets website. Billetten inkluderer entré til museet hele dagen, så du kan gå på opdagelse i museets samlinger og udstillinger.  Bagefter serverer M/S Café Kuku Paka - Grillet kylling i krydret karry sauce og ris.

Oplev Danmarks søfartshistorie i Helsingør

content-loader
content-loader