Gå til hoved-indhold
Kort Nyt
Jeanneau Sun Odyssey 455 er en herlig sejlbåd og størrelse, hvis du vil sejle langt eller er mange om bord. PR-foto
Kort Nyt
PR-foto
Kort Nyt
Her sidder du komfortabelt i det brede cockpit i båden, der er 4,49 meter bred. Fotos: Troels Lykke
Kort Nyt
Kort Nyt
Kort Nyt
Kort Nyt

Test: Jeanneau Sun Odyssey 455 har det smarteste cockpit

Den nye Jeanneau Sun Odyssey 455 imponerer med et stort cockpit, smarte løsninger og gode sejlegenskaber. minbaad.dk var om bord i Cannes, mens YachtingNews har testet båden på vandet.

Af Troels Lykke |

Der er sket meget med indretningen af moderne turbåde, og Jeanneau Sun Odyssey 455 er et godt eksempel på udviklingen. Den 14,28 meter lange sejlbåd udnytter næsten hver eneste centimeter, og på flere områder føles den større end sine 45 fod.

Det var vores klare indtryk, da minbaad.dk besøgte båden på Cannes Yachting Festival i september 2026. Her var det især cockpittet, der imponerede. Det er stort, åbent og indrettet med mange gennemtænkte detaljer, der gør livet om bord lettere.

Båden, der importeres af Tempo Bådsalg i Ishøj, er tegnet af Marc Lombard Yacht Design Group, mens Jean-Marc Piaton står bag indretningen.

Cockpittet er næsten som en terrasse

To store L-formede siddegrupper giver god plads omkring cockpitbordene, og ifølge Jeanneau kan otte til ti personer sidde samlet til middag.

Det virker ikke urealistisk. Pladsforholdene er usædvanligt gode, og samtidig er der skabt en fin opdeling mellem området til gæsterne og de to styrepladser agter.

En af de detaljer, vi især lagde mærke til, var en komfortabel stol i styrbord side. Den er et godt eksempel på, hvordan Jeanneau har forsøgt at skabe flere anvendelige opholdspladser om bord.

Det er ikke kun størrelsen, men også de små løsninger, der gør forskellen på en almindelig turbåd og en båd, hvor man virkelig har tænkt over livet til søs.

Walk-around gør det nemt at komme frem på dækket

En anden væsentlig detalje er Jeanneaus særlige walk-around-koncept, hvor sidedækkene fortsætter ned mod cockpitniveau ved styrepladserne.

Det betyder, at man kan bevæge sig fra cockpittet og frem på dækket uden at skulle forcere høje trin.

Løsningen giver god mening, ikke mindst når besætningen er lille, eller når man skal frem på fordækket under sejlads.

Båden har desuden to rat og dobbelte ror, som er med til at sikre kontrollen, når båden krænger.

Sejlede 6,5 knob i blot 6 knobs vind

Mens minbaad.dk oplevede Sun Odyssey 455 i havnen i Cannes, har det internationale bådmedie YachtingNews gennemført en egentlig sejltest.

Her blev den store turbåd prøvet under vanskelige forhold med blot fire til seks knobs sand vind. Alligevel viste Jeanneau 455 overraskende gode fartressourcer.

Med almindeligt storsejl og genua sejlede båden 3,6 knob i blot fire knobs vind. Ved 6,3 knobs vind nåede den fem knob på kryds.

Da testholdet satte Code 0, kom der for alvor fart i båden. Med seks knobs vind nåede den hele 6,5 knob.

Det er bemærkelsesværdige tal for en turbåd med en vægt på over 11 ton.

YachtingNews fremhæver desuden, at Sun Odyssey 455 mister forholdsvis lidt fart under vendingerne. Ved en kontrolleret vending faldt farten blot omkring 1,5 knob, hvorefter båden hurtigt accelererede igen.

Dobbelte ror giver god kontrol

YachtingNews fremhæver også bådens rolige bevægelser gennem vandet. Skroget passerer mindre bølger uden at miste nævneværdig fart, hvilket både gavner komforten og sejlegenskaberne.

De dobbelte ror er en væsentlig del af konstruktionen. Når båden krænger, vil det læ ror fortsat kunne arbejde effektivt i vandet.

Testen blev gennemført med standardsejl på samlet 103 kvadratmeter og med fem personer om bord.

Testbåden var udstyret med den opgraderede motor på 80 hk, som ifølge YachtingNews gav en marchfart på over otte knob.

YachtingNews savnede dog at prøve båden i mere vind, hvor det ville være interessant at se, hvordan det brede skrog præsterer.

Under dæk er pladsen også imponerende

Jeanneau har ikke kun prioriteret cockpittet. Under dæk mødes man af en lys salon, store vinduespartier og en indretning, der giver en fornemmelse af at være om bord på en endnu større båd.

Pantryet er U-formet med dobbeltvask, komfur og et stort køleskab, som kan åbnes både fra toppen og fronten.

I styrbord side findes et navigationsbord med en særlig stol, der kan omdannes til en liggestol med hovedstøtte. Det er endnu en detalje, som viser, at Jeanneau har arbejdet med at udnytte pladsen til andet end traditionelle siddegrupper.

Forkahytten er rummelig med en stor centralt placeret dobbeltseng og eget toiletrum med separat bruser.

Agter findes yderligere to kahytter med senge på omkring 140 centimeters bredde. Et ekstra toiletrum har ligeledes separat bruser.

Der er også mulighed for at indrette et ekstra rum som eksempelvis garderobe, værksted eller kontor. Det gør båden interessant for både familier og par, som ønsker længere ophold om bord.

En turbåd, der også vil sejle

Sun Odyssey 455 er først og fremmest bygget til komfortabel tursejlads, men testen fra YachtingNews viser, at Jeanneau ikke har glemt sejlegenskaberne.

Især evnen til at holde farten i ganske lidt vind er interessant. Mange tunge turbåde kræver hjælp fra motoren, når vinden falder, men Sun Odyssey 455 viste, at den kan udnytte selv en beskeden brise.

Samtidig giver det brede skrog og de store opholdsarealer et komfortniveau, som tidligere typisk var forbeholdt større både.

minbaad.dk's vurdering

Jeanneau Sun Odyssey 455 er en særdeles rummelig turbåd, hvor især cockpittet skiller sig ud. De mange siddepladser, det gennemtænkte layout og den lette adgang til sidedækkene gør den interessant for sejlere, der prioriterer komfort og en praktisk båd til længere ture.

Vi var især begejstrede for detaljerne i cockpittet under besøget i Cannes. Her har Jeanneau skabt et opholdsområde, der fungerer både under sejlads og i havn.

Tekniske data – Jeanneau Sun Odyssey 455

Længde: 14,28 meter

Skroglængde: 13,74 meter

Bredde: 4,49 meter

Dybgang: 2,35 meter

Deplacement: 11.230 kg

Kølvægt: 2.691 kg

Sejlareal: 103 m²

Storsejl: 54 m²

Genua: 49 m²

Brændstoftank: 200 liter

Vandtank: 380 liter

Motor i testbåden: 80 hk

CE-kategori: A

Dansk importør: Tempo Bådsalg, Ishøj

Hjemmeside: www.tempobaadsalg.dk

Pris fra 3,4 mio. kroner ab værft med moms

content-loader
content-loader